Од неких облика именица мушког рода лако правимо облике женског, док је од других то практично немогуће и сви покушаји да се на силу од њих направе женски облици по правилу завршавају подсмехом, вређањем и позивом на окршај. Чему онда толико инсистирање на женским облицима кад огроман број жена на то не пристаје? Жене не пристају да чак и у језику буду неравноправне у односу на мушкарце. Али ту су феминисткиње и феминисти који ће им објаснити да то раде за њихово добро. А ту ће пасти и аргумент да је највећи број жена у време кад су биле само домаћице и нису имале право на школовање и рад, седело код куће скрштених руку. Тако ни сад нису свесне какве им све бољитке и предности доноси називље у женском роду и зашто би било добро да буду боркиње, купкиње, тренеркиње, таокиње и судинице.
Најпре треба рећи да је родна равноправност исто што и једнакост полова. Међутим, у новијим, углавном феминистичким текстовима и излагањима, некадашња се полна једнакост разликује од родне равноправности. Родна равноправност је, по новијим тумачењима, граматичка и језичка категорија, вероватно зато што се полови у граматици деле на родове. На женски и мушки, али и на средњи.
Какогод, ради се о процесу раздвајања назива за мушке и женске особе, људске врсте, с тенденцијом да се прошири и на домаће животиње. Најпре, каквој то једнакости води процес раздвајања? Они који се залажу за то не примећују у томе никакву противречност? Да ли нам је циљ да полови буду једнаки или неједнаки, раздвојени? Феминистички и њима блиски кругови залажу се за раздвајање ових назива како би се истакла женска компонента у овим именима која се најчешће односе на професије. Али не само на њих.
Данас на интернету има на стотине језичких група које се баве језиком, а случај о ком ћемо данас говорити односи се на Фејсбук групу „Наш језик”. Ова група је за потребе постављања оваквих питања (на пример: како гласи име жене која тренира друге, дакле који је женски пандан за мушку именицу тренер?) оформила подгрупу која се зове „Називи житеља насељених места и женских делатника”. Свако ко постави питање из неке од ове две области бива упућиван на ову групу јер се испоставило да оваква питања неминовно воде у свађе и сукобе. Под називима житеља насељених места, мислимо на питања типа: Како се зове становник Обале Слоноваче, Малте, Меркура, Зеленортских острва, Тринидада и Тобага и сл. Не спадају обе врсте ових питања у исту групу, али овде су сврстана у исти кош јер се расправа по правилу одвија исто. Најпре кроз давање мање или више духовитих одговора (најчешће мање), затим кроз расправу зашто је један облик прихватљивији а други не, онда почињу свађе, затим вређања (што није дозвољено и кажњава се избацивањем из групе), затим претњама и на крају констатацијом да је читава расправа била узалудна, те да се њом није дошло ни до чега другог него до конфликта који би под неким другим околностима могао да прерасте и у оружани.
Стога, овде се осврћемо само на језик, а не и на равноправност полова, уз напомену да свако себе има право да назива како хоће јер је то у складу са демократским принципом слободе изражавања. Ту су, наравно, дозвољени и облици које нормативна лексикологија не прихвата – што ће рећи – речи које не постоје у речницима. Овде се пре свега мисли на покушаје да се све именице мушког рода које се односе на жива бића пребаце у женски. О томе је већ доста било речи, као и о томе да је прилично често немогуће извести облике женског рода, али и обрнуто, од женског мушке. На пример: купац, борац, талац и сл, а обрнуто дрвосеча, машиновођа, брадоња, бркајлија, бабица, роспија, аждаја итд. За почетак, инсистирањем на доктрини родне равноправности, сви купци, борци, таоци, дрвосече, машиновође, брадоње, роспије и бабице су дискриминисани у односу на друге људе, али ни то није тако страшно јер је мало вероватно да ће се неко од њих осетити увређеним.
Заправо нико неће ни реаговати због тога осим оних који ту родну равноправност као идеологију или доктрину заступају. Инсистирањем на њој и у језику и у друштву се ствара пометња.
Дешавало се већ да се на истом месту појаве две жене, а обе су по професији исто. Међутим, једна хоће да буде потписана као уредник, а друга као уредница. Једна као психолог, друга као психолошкиња. Једна као лингвиста, а друга као лингвисткиња. Ред би био да их неко надлежан пита како желе да буду потписане.
Тако смо и ми на групи поставили питање женама. „Претпоставимо да сте жена судија. Шта бисте највише велели да вам пише у визит-карти?”, а на то питање добили следеће одговоре:
жена судија – 3
судиница – 6
суткиња – 19
судија – 218
Ово питање крије и малу замку. Наиме, већ сама именица судија је граматичког женског рода, баш као и деда и тата.
Због тога ће се она у реченици понашати као именица женског рода. На пример: „Видели смо две судије”, „Они су наше (али и наши) тате”. Међутим, нема сумње да су се жене у овој анкети огромном већином определиле за нераздвајање женског облика од мушког који у нашем језику означава неутрални род. Примера ради, питаћемо: „Колико у овом граду има стоматолога?”. Ово питање без икакве дилеме укључује и жене стоматологе. Свакако да би било претерано и непотребно питати: „Колико у овом граду има стоматолога и стоматолошкиња?” исто као што би непотребно и усиљено било питати: „Колико у овом граду има правих биолошких мајки и оних које су само одгојиле децу, а нису их и родиле?”.
[pullquote]Чему онда толико инсистирање на женским облицима кад огроман број жена на то не пристаје? Жене не пристају да чак и у језику буду неравноправне у односу на мушкарце.[/pullquote]
Аргумент којим они који инсистирају по сваку цену да свака жена мора у свом имену да носи и ознаку женског рода позивају се на одавно прихваћене облике: докторка, наставница, професорка, певачица, шефица (шефовица), радница, комшиница, пријатељица, госпођица итд. На страну што су докторке, професорке, шефице, министарке, па чак и судинице (баш као и попадије), у почетку означавале жене (супруге) доктора, професора, шефа, министра и судије, овде се ради о потврди да је српски по природи умерено родно равноправан језик. Од неких облика именица мушког рода лако правимо облике женског, док је од других то практично немогуће и сви покушаји да се на силу од њих направе женски облици по правилу завршавају подсмехом, вређањем и позивом на окршај. Чему онда толико инсистирање на женским облицима кад огроман број жена на то не пристаје? Жене не пристају да чак и у језику буду неравноправне у односу на мушкарце. Али ту су феминисткиње и феминисти који ће им објаснити да то раде за њихово добро. А ту ће пасти и аргумент да је највећи број жена у време кад су биле само домаћице и нису имале право на школовање и рад, седело код куће скрштених руку. Тако ни сад нису свесне какве им све бољитке и предности доноси називље у женском роду и зашто би било добро да буду боркиње, купкиње, тренеркиње, таокиње и судинице.
Заиста, зашто би то за њих било добро? Данас кад су жене оствариле сва своја права на рад, школовање, учешће у јавном животу, кад још одавно заузимају места председника, министара и краљева, шта им добро може донети да их називамо судиницама уместо судијама? На ово питање из кругова блиских одбрани родне равноправности одговор још нисмо добили. Напротив, кад их питамо: „У чије име, с којим правом и зашто се борите за те облике кад се несразмерна већина жена изјашњава против?”, одговарају нам оптужбама да смо мушки шовинисти, мушкарчине и, наравно, погађате, фашисти и нацисти. Затим се с увредама наставља, почињу најприземније псовке („сисај к..ац” на пример), затим почињу претње на политичком плану и на крају увек дође до толиког конфликта, да није интернета него да се све то догађа уживо, несумњиво би дошло и до туче, па ако се већ затекне нешто од хладног или топлог оружја, свакако би било и мртвих.
Тиме се лако може објаснити зашто већина жена о овој проблематици ћути. Једноставно, поред наметнуте неравноправности, нису им потребни још и оружани сукоби, али тиме не престаје потреба да се питамо зашто они ретки појединци тако гласно и агресивно бране родну равноправност кад су се и сами много пута уверили да она само води у сукобе, неспоразуме, неразумевање, агресију и конфронтацију. Заиста, да закључимо овај текст: Чему инсистирање на изазивању сукоба и то у име оних који се са идеологијама политичке коректности и родне равноправности (као једног његовог сегмента) не слажу?
Преостаје нам само да нагађамо. Циљ врло вероватно може да буде завада. А завада је, као што сви добро знамо, веома снажно оруђе за чврсту и аутократску владавину. Могу ли завађене стране да сруше систем заснован на родној равноправности која се позива на људска права? Нема теорије! У прилог овој претпоставци говори и то да они који се залажу за родну равноправност отворено не признају демократска начела у којима се каже да је демократија систем у ком већина влада над мањином уз поштовање сваког мањинског мишљења и мањинских права. Они су отворено против тога и залажу се за владавину мањине над већином, чак врло често отворено изјављујући да је већина глупа, ретардирана, неспособна и слично.
Нема сумње да су и новија времена потпуног суноврата демократије у којој мањина захваљујући медијима, изборним комисијама, манипулацијама гласовима и бирачким списковима, бугарском возу, корупцији и уз помоћ још десетине преварантских поступака, заиста може да освоји власт, да то изгледа легитимно и да та победа чак делује убедљиво. Па ево, имали смо изборе 2017, пре непуних месец дана, који су били управо то. Али то није демократија него њена злоупотреба и обмањивање јавности. Но, није ли и овај начин покушаја ревизије језика и увођења новоговора исто то? Злоупотреба демократских принципа да би се путем преваре дошло до жељеног циља?
На крају, исти они који се залажу за родну равноправност, иако декларативно против Вучићеве диктатуре, прогласиће те изборе легитимним. И истрајаваће на томе да је Вучић освојио већину гласова, без обзира на све преваре и малверзације. Јесте, зато што су шансе да идеологија родне равноправности однесе победу подједнаке и истоветне овој врсти надметања. Да њени заговорници извојују победу захваљујући превари, јер другог начина немају будући да против себе имају вишеструко, чак и десетоструко, бројнију већину.
Али опет: „Зашто то раде и који су им интереси?”. Нема сумње да су неки лични који се тичу новца, али који? Оставићемо социологе, антропологе и политичаре да одговоре на ова питања. Лингвистика је још одавно дала свој одговор. Родна равноправност без кршења језичких правила и без увођења новоговора није могућа.
- Аутор текста је магистар лингвистике, писац и сатиричар. Радио је као новинар и колумниста у више листова и магазина. Оснивач издавачке куће „Корнет“. Са групом стручних сарадника објавио капитално дело „Речник синонима“. Текст са дозволом аутора преносимо са његовог блога.
(Изглед и опрема текста редакцијски)
Изворник: СВЕТОПАВЉЕ
Одличан текст. Све оно што се не усуђујемо да кажемо, овде је лепо срочено. Још можда само треба додати да се заговорници родне равноправности позивају и на патријархално васпитање жена, те да због тога оне не пристају на нешто што је за њих иначе добро.
Под родном равноправношћу феминисткиње подразумевају властиту позитивну дискриминацију. Нигде нема више штете од остварења таквог нечега, него у области језика.
Циљ тог родног мешетарења је слабљење мушке популације, која у друштву чини главну снагу, те је и најнепријатнија за окупатора. Интерес жена је да имају што моћније мушкарце око себе. Сарадњом у овим ћоравим пословима раде директно против себе, свог потомства и свију до којих им је стало.