На тргу Светог Саве у Краљеву, где је некада био тенк као споменик борбе против фашиста власт планира споменик Стефану Првовенчаном, а има и идеја за обележје светитељу Сави
Краљево – Да ли ће на тргу Светог Саве у Краљеву бити подигнут споменик првом српском крунисаном краљу или његовом брату Сави, првом архиепископу аутокефалне Српске православне цркве или обојици још се не може тачно рећи. Власт је за подизање споменика Стефану Првовенчаном, поводом осам векова од његовог крунисања, обављеног, према православном обичају, у оближњем манастиру Жичи. У програму овдашње дирекције за урбанизам предвиђен је и новац за израду пројекта тог споменика, а остаје да се разреши колико новца је потребно и из које касе за остварење овог плана.
Упоредо са тим појавила се и иницијатива удружења грађана „Словенско друштво” да се на овом тргу подигне споменик светитељу чије име трг и носи – Светом Сави. Чланови овог удружења сматрају да нема града који би имао више права за подизање оваквог споменика, а самим називом трга одређена је и локација. Они још додају да нема лепшег начина да се обележи осам векова од прве српске архиепископије и обновљене краљевине. На недавној конференцији за медије представници поменутог удружења су нагласили да би споменик светитељу био висок 4,7 метара, а што се тиче новца не скривају да би то био највећи проблем. Јер, изградња овог споменика коштала би око педесетак хиљада евра.
На питање новинара како се ова идеја уклапа у намеру власти да подигне споменик краљу а не светитељу они наглашавају да би било лепо најпре подићи споменик Светом Сави па онда његовом брату, краљу Стефану Првовенчаном па, можда, и осталима. Било би то, ето, помирљиво решење. Уосталом, у шали речено, завађена браћа Немањићи су се на овом подручју у своје време и мирили.
У сваком случају, чуло се на овој конференцији за медије, људи ће радије гледати у лик светитеља него, како је то раније било, у цев тенка.
Подсећања ради, на овом тргу се скоро пола века, од 1962. године до 27. јуна 2008. године, на високом постаменту налазио омањи тенк, као симбол најпре партизанске борбе против фашизма а онда, од када се то могло рећи, и четничке. Значи, заједничке борбе против окупатора и, како је у новијим историјским књигама записано, тенк је октобра 1941. године дошао из правца Јарчујака. Извршен је напад на окупирани град, пуцала је посада састављена од четника и партизана. Нажалост, тенк је ту заустављен, а убрзо је после и међу овим војскама дошло до раскола. Но, на „почетни полажај” у касарну у поменутом Јарчујаку, тенк су вратили радници предузећа „Путеви” који су тог лета 2008. године и обновили овај трг. И, сада је питање да ли ће уместо, како се раније говорило, симбола слободе бити споменици светитеља, краља или обојице то јест оних који су зачетници српске државности, црквене самосталности, вере, духовности… Најмање је могуће да се удовољи захтевима појединаца у смислу повратка „тенкића” на трг Светог Саве…
Поводом осам векова од аутокефалности српске цркве, али и у част српских војника који су приликом повлачења у Првом светском рату погинули на Столовима, на највећем врху ове планине (1.375 м) званом Усовица постављен је темељ за православни крст висине 33,5 метара. Конструкција ће бити тешка око 40 тона, а изградња ће коштати око сто хиљада евра. Тако огроман и осветљен крст требало би да се види надалеко, а радови напредују сходно приливу новца од углавном дародаваца.
Још једно обележје, али поводом стогодишњице од Првог светског рата, подиже се на подручју града Краљева. Реч је о војничкој спомен капели на планини Чемерно, посвећеној погинулима у том рату, а посебно током битке на овом простору, која се догодила пре оне на Мојковцу и такође је омогућила даље повлачење српских снага према Албанији. Била је то крвава битка, али нажалост заборављена од већине историчара и неописана у књигама. Из градске касе Краљева за ово спомен-обележје, у овој години биће издвојено два милиона динара.
Мало, али је много и идеја и тежњи да се наша прошлост очува од заборава па сви иницијатори рачунају на добре и хумане људе…
Изворник: Политика