Најтеже би могло бити у Републици Српској – тамо би, под изговором „регулисања конфликта“, могли покушати да дођу НАTО или нови одреди исламиста, наводи руски академик Јелена Гускова.
БЕОГРАД, 8. ЈУЛА /СРНА/ – Руски академик и историчар Јелена Гускова упозорава да је реализација „зелене трансверзале“ ушла у завршну фазу, те да би у августу могло доћи до оружаних напада у Србији, БиХ и Македонији.
У тексту достављеном Срни, Гускова наводи да ће се, истовремено, „дићи на оружје Албанци у Македонији и на југу Србије у такозваној Прешевској долини, као и у Санџаку /Рашкој/“.
Покушаће да заузму регионе гдје је српско становништво, а у централној Србији и БиХ биће извршено неколико терористичких напада ради одвлачења пажње.
Гускова указује на стари сценарио у таквим ситуацијама – полиција у Србији и Македонији почеће операцију против наоружаних одреда терориста.
Као посљедица провокација, у сукобима ће погинути албански цивили, а онда ће исламисти у Србији, Македонији и БиХ узети оружје да помогну „угроженој браћи“.
Ти сукоби могли би да добију широки замах и у њима би, ратним дејствима различитог интензитета, могли бити обухваћени Србија, БиХ, Македонија и Црна Гора – наводи руски академик Јелена Гускова.
Она упозорава да би најтеже могло бити у Републици Српској и да би тамо, под изговором „регулисања конфликта“, могли покушати да дођу НАTО или нови одреди исламиста.
Гускова се бави постојањем такозване „исламске државе“ на Балкану и истиче да је „прилив“ муслиманских избјеглица са Блиског истока на Балкан појачан.
Американци хоће да ријеше „проблем“ са непокореним балканским Словенима, сматра Гускова и напомиње да, и поред гушења суверенитета и управљања споља, Вашингтон није постигао потпуни успјех.
Она указује да Република Српска јача своју позицију, да Македонија покушава да одбрани своју независност, а да Србија не признаје Косово.
Очигледан је раст исламског радикализма на Балкану. На југу Србије и у Црној Гори дјелују исламистичке организације – „Вехабија“ и „Црвена ружа“, у Македонији је „Tарикат“, на Косову и сјеверу Албаније су ћелије Ал Каиде.
У БиХ исламисти иступају као заговорници унитарне муслиманске Босне и као организатори и извршиоци терористичких аката, а циљ им је стварање „зелене трансферзале“.
Гускова процјењује да ће мађарски зид и затварање границе према Србији повећати број муслиманских избјеглица које остају у Србији и Македонији.
Она упозорава да те избјеглице долазе без докумената и да у Србији добијају документе „на ријеч“, те износи податак да је за пола године границу Србије прешло већ 60.000 емиграната.
Већина „избјеглица“ које су се појавиле у Србији јесу мушкарци, не старији од 27 година – 94 одсто њих су исламске вјероисповјести, 56 одсто их је без породице. Не воле да се сликају и не оскудијевају у новцу.
Према неким подацима, закључује Гускова, у Србији се налази хиљаду џихадиста, од чега око 200 у Београду, а остали су у насељима Лединци, Земуну, Палилули и Медаковцу. Међу њима је много „Косовара“, а новац добијају из Беча.
Јелена Гускова подсјећа на изјаву предсједника Српске Милорада Додика о опасности од исламског радикализма и да се у Сарајеву гради 34.000 станова за Арапе, као и да има 3.400 потенцијално опасних субјеката способних да врше терористичке нападе.
Приредила: Весна ШУРБАТ
Изворник: СРНА