БОРИС ЈОВАНОВИЋ, рођен у Никшићу. У родном граду воли мирис липа (које су посјекли) на главној улици и пиво у самачком (статус непознат). Због љубави према српском језику као млађи Чарнојевић одгегао на мали сјевер. Због љубави према Наташи настанио се у Врњачкој Бањи ни крив ни дужан. Врло је ријетко отац, а много чешће тата Матије и Богдана. Поносни је стриц. Објавио четири-пет књига. Има мало више читалаца него написаних књига. Награђиван (мало га је срамота, али му је то понекад важно).¹ Навијач Сут(ј)еске и Звијезде. Особени знаци: умјетничко-разбојничка физиономија. Пиће: све мање црногорског вина. Држава: Србија и Црна Гора (или обрнуто). Има најбољег друга. И пуно књига. И мало стрипова. И још понешто…Ето.
Сјећаш ли се, гомилице моја најрођенија, увијек љубљена и навијек куђена од овога који те неопростиво и безнадежно љуби, шта је рекао онај велеумни Гете у свом цјеломудреном напону? Ако се не сјећаш, гомилице моја, подсјетићу те сада и овдје, мада знам да је и Гете узалудно трубио вајмарским и германским трубама, па како неће овај узалудно циликтати маленим утуљеним сербским звончићима од кртога стакла… Рече Гете, а ми не упамтисмо, јер смо увијек више цијенили оно што није за памћење, а никада нијесмо упамтили оно што је лако упамтљиво за оне који могу и хоће: Никада не смије човјек ни народ мислити да је дошао крај. Губитак посједа лако је надокнадити. Свим другим губицима утјеха је вријеме. Само је једно неизљечиво: ако народ сам дигне руке од себе…
Гомилице моја, кад ли ћеш и да ли ћеш, и да ли уопште више можеш и желиш, и да ли си икада била, а ако нијеси, да ли си икада могла узрасти макар до гомиле, па онда полако стрпљиво, мукотрпно, корњачиним кроком до народа, до грађанства које зна оно што мора да зна, уколико је то што жели да буде, наравно, ако жеља још увијек постоји. Кад ли ћеш и да ли ћеш, моја љубљена гомилице, а ако нећеш зашто нећеш, јер лакше нам је да знамо да нећеш, него да се узалудасти надамо да једног дана хоћеш…
Правиш се важна, гомилице моја, као да си гомила или прави-правцати народ, а и сама знаш да нијеси више од гомилице, а то знање је и лакше од онога сазнања да ћеш, ако ово потраје, а сва је прилика да хоће, бити још мања од гомилице, гомиличица ако је то мање, јер се проређују твоје реткоће и посустају твоје посусталости. Пресахњују твоје пресахлине и суше се твоја пресушја. Гомилице, гомилице моја, надо и утјехо моја, све си ми мања, умјесто да будеш макар за напрстак већа, да макар за трунку надође твоја премала снага, да макар за жишку устане твој пламенчић…
Гомилице, како ћу овакав какав сам са тобом, и како се на тебе такву и толицну ослонити, а знаш добро да сваком стабаоцу некакав шумарак треба… Није толика мука што си мала, него је непреболни јад што си таква, јадна ојађена и зајађена гомилице моја. Постоје, знамо, и мање гомилице, али тешко да мизерније гомилице постоје. Куда и како са твојом мизеријом, кад је мизерлук постао једина права мјера нашега патриотизма и родољубља? Не воли тебе више нико, биједна и невољена гомилице, они само воле сопствено надање да ће те огулити још малчице и очоплити још малкице. Остало је још мрвица, смрвљена гомилице, на твојој убогој трпези. Они који су за њом пировали побиће се за најмању мрву, као што су се, док је пира било, очивадили и клали око проклетога лоповлука. Тако су гомилали, гомилице моја, и тако си постала мања од њихове гомиле…
Мислили смо, у кратковидости својој, да си се, гомилице мила, некада звала: народ. Пјевали смо, гомилице расплакана, патриотске пјесме, и учили напамет, гомилице распамећена, родољубиву поезију. Дичили се твојим голготама и славили твоја васкрснућа. Поносили се твојим подвизима и оплакивали твоје жртве. Били спремни да се жртвујемо, да се упишемо у људе, да се запишемо у народе. Били, макар спремни, да будемо грађани, ако већ не можемо бити хероји и лучоноше. Како ли се данас зове родољубива поезија, и да ли, о гомилице, више ико теби оваквој пјева? Може ли сироти пјесник опјевати гомилицу и да ли је то пјевање, отужно и умукло, заправо дивљи плач над твојим развалинама, недотучена полумртва гомилице… За шта да се ухватимо, кад већ нијесмо грађани свијета, кад већ нема твоје родитељске руке? Био сам дио, гомилице моја, дио нечега, а нијесам био, нити бих, гомилице бескрвна, дио ничега. Авај, све више ме подсјећаш ни на шта, и све мање подсјећаш на народ, гомилице разгомилана…
И шта се то, гомилице глува, десило са тобом? И кад се то, гомилице ћорава десило са нама? Како је то и зашто је то један какав-такав народ постао оваква никаква гомилица. Па макар да је гомила, па макар да нам је срамота већа кад већ поноса нема… Каквим си то двоножним битангама дозволила да те воде, намагарчена гомилице? И да ли си по заслузи добила, оно што си одувијек заумно жељела, нежељена гомилице? И откуд то тако лако и тако брзо? Колика ли је то низбрдица и какав је то пад? Гурнули те низбрдо, па још додавали гас, угашена гомилице, сломили те и покркали те, па ти над отвореном раком мавали окићеним барјацима суноврата и разбраћења. Чему ли си се надала, безнадна гомилице, кад си дала да те слијепац води и глуперда подучава? Можда си се баш и надала овоме, јер је дошло вријеме да и овај народ постане гомилица прије него што нестане. Нестајали су, уосталом, и бољи народи, али ниједан народ није себи радије забијао клинце у дланове као што то ради овај мој. Ваљда се зовемо Серби, гомилице моја? И ваљда ови клинци и прикивци више боле јер су најрођенији…
Како ли се појавише гори од најгорих, домановићевскији од Домановићевих вођа, гомилице моја? И зар мали Александар да буде највећи, срамотице моја? И зар си на то спала да ти Мило буде Бранковић, бранковино моја? А ја мислио да си већа, гомилице умањена… А ти си, изгледа мања и од највеће бруке. И од малог Александра си мања и од великог Мила си мања. Зато си ваљда гомилица. Којој покаткад по потреби развале тор. И науче је да мрзи. Још више. И зато више нијеси народ. Ни грађанство нијеси. Нијеси. Ниси. Јер то има везе са човјеком..
¹ БОРИС ЈОВАНОВИЋ је објавио следеће књиге: Књига о кихотизму, роман (Књижевна омладина Црне Горе, Подгорица 1994) Епикурејски зборник, роман (Ободско слово, Подгорица, 1998) Капи, лирски записи (Октоих, Подгорица, 2006) Отац, роман (Октоих, Подгорица, 2007) Тријаде, збирка прича (Српска књижевна задруга, Београд, 2012) и Играчке, приче, причице и драмице (Књижевна задруга Српског народног вијећа, Подгорица, 2015). Заједно са својим колегама, професорима српског језика из Никшића, добитник је Вукове награде (Културно-просветна заједница Србије) и Награде Матице српске из Новог Сада за допринос очувању српског језика и неговању културе и духовности.
(Изглед и опрема текста редакцијски. Карикатуре: Миланко Каличанин)
Изворник: ØFENOMENI